top of page
Съдебно заседание

СЪДЕБНО ЗАСЕДАНИЕ

Най - кратко казано:

  • Входира се исковата молба в съда

  • Съда служебно преценява допустимостта и евентуалните отстраними нарушения, платена държавна такса и др.

  • Дава възможност за отговор на ответната страна е срок

  • След проверка и редовността се насрочва открито съдебно заседание (о.с.з)

  • В заседанието съда извършва служебна проверка относно призоваването на страните, подведомственост, отвод и др. и ако всичко е редовно съда преценява съобразно волята на страните дали да бъде даден ход на делото

  • По преценка на съда се допускат свидетели в зависимост от конкретния казус

  • В зависимост от казуса съда назначава исканите от страните експертизи и дава срок за изготвянето им

  • Ако има допълнително събиране на доказателства съдът назначава следваща дата за следващо о.с.з.

  • След събирането на всички доказателства по делото съдът дава ход на устните състезания а след приключването им може да бъде даден срок за писмени бележки (становище) от страните в което да изложат писмено по - подробно своята защитна теза

  • След приключването на заседанието съдът обявява срока за произнасянето на решението си (обикновено той е едномесечен)

  • Излизане на решение по делото

Исканията до съда се наричат ​​„молби“ (в началото на съдебното заседание, преди да разпита страните, съдът посочва кое дело подлежи на разглеждане, от кого ще се гледа, чете исковата молба. В същото време начален етап, след служебна проверка съдът установява дали имате молби и дали имате доверие на съда да разгледа делото). Молби могат да се подават по всяко време, до края на съдебното следствие.

1. Ако получите призовка от съда, че сте призовани като страна по делото, имайте предвид, че призовката не е единственият документ, който е трябвало да ви бъде изпратен. И в случай, че имате самопризовка, за да не се чувствате не на място в съда, са подготвени за процеса (имайте предвид, че никой от адвокатите по дефиниция няма да може да ви посъветва конкретно на какво трябва да обърнете внимание в частен случай, ако не виждате копие от исковата молба - основният документ, в който ясно е посочен предметът на бъдещия процес и в който трябва да има най-малко общ изглед са посочени доводите и доводите на страната, която е инициирала жалбата до съда), трябва да дойдете в съда предварително още преди началото на процеса, като поискате да ви бъде връчено копие от исковата молба, което сте направили не се получава по пощата. Това може да стане, като се свържете с офиса граждански дела. При такава молба никой никога няма да ви откаже. Ако още в съда по време на разглеждане на делото се окаже, че не сте получили копие от исковата молба, също ще ви бъде предоставено. Те могат да осигурят само много кратко време, за да се запознаете с него. В първия случай, като имате копие от иска в ръцете си много преди началото на процеса, може да се обърнете към адвокати за пълна консултация и оценка на възможните перспективи за случая.

2. Всяка страна по дело има достатъчно широк легален статут, за разлика от свидетелите по делото, и тук Вие, като страна по делото, ще имате право да задавате въпроси на всички лица, които ще свидетелстват в съда. Можете обаче да направите това не по всяко време, когато пожелаете, а само когато съдията поиска да го направите.

Имайте предвид, че законът съдържа ясно правила за поведение в съда. Не бива да изразявате несъгласието си с това, което чувате от място (а такива моменти ще има много). Ще имате право на определен момент съд да даде подробни обяснения по делото, да зададе въпроси на явилите се лица и в края на съдебното заседание (този момент правилно се нарича съдебен дебат) оценете всичко, което сте чули в съда.

Ако сте очаквали да се справите сами в съда и вече в съда сте видели, че процесуалният ви опонент е дошъл в съда с адвокат, имате право да се обърнете към съда с искане да ви бъде дадено време да се свържете с адвокат . Но съдът няма да има задължение безусловно да отлага процеса, а съдът може поне да поиска от вас разяснения по случая. Представителят на втората страна – адвокатът – със сигурност ще ви зададе въпроси, на които вие, като човек, който не е много опитен в съдебните производства, може да не отговаряте най-много. по най-добрия начин. Ситуацията щеше да изглежда по-различно, ако бяхте предварително подготвени и инструктирани от адвокат, а още по-добре, ако първоначално се явихте в съда с негов придружител.

По граждански дела имате право на открито поведение диктофонен запис на процеса. За да можете да го използвате по-късно, няма да е излишно да уведомите съда, че ще правите аудиозапис. Не се нуждаете от разрешението на съдията, просто трябва да информирате съда.

За да обобщя накратко и схематично, Как върви съдебният процес?

Най-често, ако страните по делото са малко, делото се гледа в кабинета на съдията. Прокурорите участват в минимален брой граждански дела. В мнозинството в канцеларията има съдия и помощник-съдия (секретар). Основната функция на последния е да поддържа протокол от съдебното заседание.Това е един от основните документи по делото. Само в него са записани показанията на всички разпитани по делото лица. От това колко бързо и много скоро ще произнесете показанията си, в по-голямата си част зависи доколко секретарката ще отрази показанията ви в протокола. Моля, имайте предвид, че секретарката не е стенограф и записва всичко на ухо. Понякога в съда дори ви се иска да говорите по-бавно, за да има време секретарят да запише всичко. Повечето секретари на съдебните заседания са доста млади, без висше образование. Много рядко се случва протоколът да отразява 100% всичко, което сте казали по случая и това, което бихте искали да видите в протокола. Ето защо. Трябва да знаеш това. Имате право да прочетете протокола от съдебното заседание и да дадете своите коментари в случай, че всичко случило се в съда е отразено непълно или неправилно. Можете да направите това (тоест да изпратите коментари по протокола от съдебното заседание) не по-късно от 3 дни от момента, в който съдията е подписал протокола от съдебното заседание. Ако пропуснете този срок, ще бъде безполезно в последващи жалби да се позовава на това, че свидетелите по делото са дали напълно различни показания спрямо тези, отразени в протокола. Ето защо винаги не забравяйте, че четенето на протокола от съдебното заседание си струва повече от това.

Така страните се редуват да свидетелстват по делото. След като всеки приключи с свидетелските показания, другите участници в процеса имат право да му задават въпроси.

След разпит на страните по делото се изслушват показанията на свидетели (могат да им се задават и въпроси), след което се разглеждат писмените материали по делото. След това съдът пита дали страните имат някакви допълнения. Ако възнамерявате да добавите към делото някакви допълнителни документи, в този момент можете да го направите. След това съдът установява дали е възможно да се прекрати съдебното следствие (това е името на тази част от съда, по време на която са разпитани страните, свидетели, прочетени са документи) и да се пристъпи към съдебен дебат. Съдебните прения са изказвания на правно заинтересовани от делото лица, даващи своята оценка на разгледаните по делото доказателства и обосноваващи позицията си по делото.

Още няколко полезни точки. 

Ако не вие ​​сте подали иска, но действате като ответник по делото, можете да подготвите такъв документ като възражения срещу иск, излагайки позицията си по казуса. Този документ се предава и на противоположната страна по делото.

Ще трябва да знаете:

  • По правило от момента на подаване на иск в съда до момента до насрочване на делото минава около един месец или малко повече.

  • Свиква се първото заседание. Ако съда е допуснал свидетели ги водите със себе си.Ако свидетелите са доста по преценка на съда може да бъдат разпитани в две или повече заседания. Само със съгласието на всички страни по делото съдът може да разгледа делото от началото до края по време на това първоначално заседание. Във всички останали случаи съдът ще изслуша показанията на страните по делото и ще определи дата за съдебното заседание. Вече можете да поканите свидетели.

  • Както по време на предварителното изслушване, така и в последващото заседание, съдът многократно ще ви предложи да сключите приятелско споразумение с другата страна (с други думи, „договаряне“) или ще препоръча да се свържете с така наречения независим арбитър - медиатор. И двете, - само твое право.

  • В някои случаи можете да поискате от съда да разгледа делото във ваше отсъствие.

  • Ако не желаете сами да се обърнете към съда, можете да упълномощите за това представител – адвокат. Близки роднини също могат да ви представляват.

  • В случай, че съдебното решение е във ваша полза, губещата страна, доколкото съдът определи, ще трябва да ви компенсира съдебните разноски, включително разходите, които сте направили за заплащане на адвокат. По този начин, когато се свържете с адвокат, вие всъщност не губите нищо, тъй като в бъдеще има шанс да възстановите всички разходи, направени от другата страна.

  • Съдът е обвързан от това, което ищецът иска в исковата молба. Това означава, че съдът ще удовлетвори само тези изисквания, които сте посочили. Ако изложите изискванията си неправилно, съдът може да отхвърли иска ви само поради тази причина.

Имайте предвид, че тук само посочих малцина от организационни моменти относно съдържанието на съдебния процес. Има много нюанси във всеки случай поотделно и като цяло. За да ги притежавате и използвате във ваша полза, е предназначено професионално представителство в съда, а именно възможността да използвате помощта на адвокат.

bottom of page