top of page
Lawyer Office

АДМИНИСТРАТИВНО ПРАВО

Административно право и правна помощ.

               Административното право и административният процес дефинират отношенията, които се развиват между правните субекти и държавата като субект с властнически правомощия. Изпълнителните органи издават множество и разнообразни административни актове, във връзка с изпълнението на своите функции.

           Регулирането на правоотношенията между гражданскоправните субекти и органите на власт се осъществява, посредством издаването на индивидуални и общи административни актове (АА). Самият процес по издаването, оспорването и изпълнението на тези актове се нарича административен процес. Основният нормативен акт в тази сфера на правото е Административнопроцесуалният кодекс (АПК).

        Административни актове са разрешенията за строеж, различните лицензи за извършване на дейност, както и всички административни актове, които благоприятстват Вас и Вашия бизнес.Административният процес преминава през различни фази, за да се достигне до издаване на административен акт. За да бъде този акт законосъобразен, той трябва да се издаде при спазване на материалния и процесуален закон, както и да бъде съобразен с целта на закона.

             Трябва да бъде спазена компетентността на административния орган, който издава акта. Най-често органите на изпълнителна власт, които издават административни актове са Национална агенция по приходите (НАП), органите на Министерство на вътрешните работи (МВР), Кметовете на общините и областните управители, Комисия за защита на потребителите (КЗП) и др.

 

Как мога да поискам да ми бъде издадено разрешително или лиценз?

Някои дейности в държавата се извършват при контролно-разрешителен режим, тоест за да бъдат извършвани от физическо или юридическо лице, следва да им бъде дадено разрешение или лиценз за съответната дейност от орган на изпълнителната власт. Тези разрешения се издават под формата на административен акт, по реда на Административнопроцесуалния кодекс, по заявление на заинтересованите лица. Към исканията за издаване на съответното разрешение или лиценз, административният орган, често има специфични изисквания за допълнителна документация или изисквания към самия правен субект.

 

Обжалване на наказателни постановления.

             В своята дейност, държавните органи имат правомощията да ангажират административно-наказателната отговорност на правните субекти. Когато е извършено нарушение на закона, следва на нарушителя да бъде наложена съответстващата санкция. Налагането на административно наказание се извършва с издаването на наказателно постановление. Основен нормативен акт при ангажирането на административно-наказателната отговорност на правните субекти е Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН). В него е описан целия процес по наказване на нарушителите.

              Наказателните постановления най-често се издават въз основа на съставен Акт за установяване на административното нарушение (АУАН). За да бъде постановлението законосъобразно е необходимо и АУАН да отговаря на всички законови изисквания и при издаването му да не са допуснати процесуални нарушения на закона. Обжалването на наказателни постановления е високо ефективно, тъй като административният орган следва да съобрази множество законови изисквания и да проведе административен процес без пороци. Това се явява трудност за повечето наказващи органи. Те редовно допускат процесуални нарушения и не винаги съобразяват материалния закон, поради юридически грешки на актосъставителите. Всяко едно наказателно постановление, което е важно за Вас и за Вашия бизнес, следва да бъде обжалвано от опитен адвокат. Не забравяйте, че срока за обжалване на наказателните постановления е 7 (седем) дни. Жалбата се завежда пред Районния съд, в района на който е извършено или довършено нарушението.

 

Обжалване на административен акт.

                На оспорване подлежат, издадените от изпълнителните органи на управление, индивидуални и общи административни актове. Отказът да се издаде административен акт, също подлежи на обжалване. Съществува административно и съдебно оспорване на административен акт. Обжалването по административен ред не е задължително при целия фактически състав на производството. То е ниско ефективно, въпреки многобройните указания към ръководителите на административните органи, да се съобразяват с подадените жалби и при нужда сами да отменят съставените наказателни постановления.

                    Обжалването по съдебен ред е нормирано в Административнопроцесуалния кодекс и е двуинстанционно. То се инициира по жалба на заинтересованото лице, подадена до Административния съд по постоянен адрес на посочения в акта адресат. Производството е двуинстанционно. При сложната процедура по обжалване на административен акт, трябва да се доверите на добър адвокат по административно право, който да извърши процесуално представителство пред съд и да защити Вашите интереси в пълен обем.

Адвокатско дружество "Мерджанови и партньори"

bottom of page