top of page
razvod_252.webp

Искове за издръжка на дете

              Родителите, независимо дали са трудоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца / под 18 години/.

Дори бащата или майката на детето да нямат НИКАКВИ доходи, да са инвалиди, да нямат жилище и пр., те дължат издръжка, като минималният размер на издръжката е ¼ от минималната работна заплата за страната. Ако родителят няма никакви доходи, то държавата изплаща присъдената издръжка. За тази цел, издръжката трябва да е присъдена с влязло в сила Решение, да е изваден изпълнителен лист, както и да е образувано изпълнително дело. Когато по изпълнителното дело се установи, че длъжникът няма доходи и не притежава имущество, върху което да се насочи принудителното изпълнение, издръжката се изплаща чрез общината по постоянния адрес на взискателя.

Отговорност при неизпълнение на задължението за заплащане на издръжка.

         Ако родителят, който дължи издръжка не я изплаща два месеца, без да е необходимо те да са последователни, той носи наказателна отговорност по чл. 183 от НК, като наказанието е до една година лишаване от свобода или пробация. Също така, срещу осъдения да заплаща издръжка, който не изпълнява това задължение, може да се образува изпълнително дело. В изпълнителните дела за издръжка, длъжникът отговаря с цялото си имущество – това означава, че може да се продаде единственото му жилище, както и да се удържа цялото му трудово възнаграждение, включително и под минималната работна заплата.

       Прехвърлянето на недвижими имоти или движими вещи, с цел родителят да се постави в неплатежоспособност също е престъпление-183 ал. 2 от НК. В някои случаи, подобни сделки подлежат и на отмяна, съгласно чл 135 от ЗЗД.

Как се определя размерът на издръжката.

             Съдът определя издръжка според нуждите на детето и възможностите на родителя. Колкото и големи нужди да има детето, ако родителят обективно няма възможност да ги покрива, то се присъжда по-ниска издръжка. Обратното-ако родителят има високи доходи, но детето няма големи нужди-например не посещава никакви извънкласни занимания-езици, танци, спорт, ходи на общинско или държавно училище, няма хронични заболявания и др., съдът отново няма да присъди висока издръжка.

Местна подсъдност по дела за издръжка.

              Делото се разглежда в съда по местоживеене на детето. Т.е. ако родителят дължащ издръжка живее в друго населено място, не детето, а той ще си поеме разходите за път и явяване в съдебно заседание.

 

От кога до кога се дължи издръжка

            Издръжка се дължи от раждането на детето, до навършване на 18 годишната му възраст. След 18 годишна възраст се дължи издръжка, ако вече пълнолетният Ви син или дъщеря учи редовно-средно или висше образование. За тази цел ученикът или студентът следва лично да заведе дело срещу единия или двамата си родители. В тази ситуация дължи издръжка и родителят, който е упражнявал родителските права до навършване на 18 годишна възраст на детето. Издръжка може да се търси както за бъдещ, така и за минал период, като максимумът е една година назад във времето, когато издръжката се присъжда за пръв път.

                 Когато детето Ви е на 18 години и Вие или двамата родители сте осъдени да заплащате издръжка, то тя се дължи лично на пълнолетно Ви дете. Издръжка, след навършване на 18 годишна възраст, родителите не дължат безусловно, а само ако това няма да ги затрудни да издържат сами себе си.

Присъдена ми е издръжка, но тя не ми се изплаща, какво да правя?

               След като бъде присъдена издръжка, което е задължително когато детето е под 18 години, родителят упражняващ родителските права може да си извади изпълнителен лист и да образува дело при съдебен изпълнител. Съдебният изпълнител ще започне да събира присъдената издръжка принудително, включително слагайки запор върху цялото трудово възнаграждение на родителят, който е осъден или продавайки недвижимите му имоти, включително единственото му жилище.

                Също така, родителят упражняващ родителските права може да сезира прокуратурата, тъй като, както пояснихме по-горе, неизплащането на присъдена издръжка е престъпление. Важно е обаче издръжката да е присъдена, т.е определена с влязъл в сила съдебен акт.

                 В случай, че родителят дължащ издръжка е започнал да прехвърля имуществото си на свои възходящи или низходящи роднини, братя, сестри или настоящ съпруг/съпруга, с цел да предпази имуществото си и да не плаща издръжка, можете да заведете дело, с което да отмените тези сделки, за да продадете имотите на длъжника.

Какво ще ми струва дело за издръжка и последващо изпълнително дело?

             По дела за издръжка, включително и по последващи изпълнителни дела за издръжка, ищецът/взискателят /т.е. детето чрез неговия родител или със съгласие на родител при децата над 14 години/ е освободено от заплащането на държавни такси и разноски, с изключение на адвокатския хонорар.

               Следва да знаете, че минималният адвокатски хонорар по дела за издръжка в е 500 лева , като в зависимост от размера на търсената издръжка, ще бъде определен по-висок размер на същия. Адвокатският хонорар се заплаща авансово, при ангажиране да водим делото Ви, като може да бъде разсрочен на две вноски, в зависимост от размера му.

Заплатеният хонорар се възстановява от ответника по делото, след неговото приключване.

                 Когато идвате за предварителна консултация относно въпроси свързани с издръжката, следва да носите:

1. Акт за раждане на детето.

2. Решение за развод, с отбелязване „Влязло в сила“, ако имате такова.

3. Съхранени от Вас фактури, квитанции и др, за закупени дрехи, обувки, учебници, книги, играчки/, бележки за заплащане на детска градина, бележки за заплащане на курсове и извънкласни занимания, бележки от закупени лекарства и др

4. Платежни нареждания, фактури, квитанции за заплатени зелени училища, лагери, екскурзии, тържества и пр.

5. Удостоверение, че детето е ученик или посещава детска градина, касови бонове за заплатен градски транспорт, копие от карта за градски транспорт. (с колкото повече такива доказателства разполагате, толкова по-лесно ще докажете нуждите на детето Ви).

6. Изпълнителен лист, ако разполагате с такъв.

bottom of page