top of page
съдебна-зала.webp

СЪДЕБНО ЗАСЕДАНИЕ

Успехът на процеса може да зависи от поведението на ищеца или ответника в съда . Също толкова важно е да се помнят основните правила на съдебния етикет и тези, които са принудени да действат като свидетели. За неподходящо поведение човек може да бъде изгонен от залата или дори да бъде глобен.

1.  Пристигане в съда 5-10 минути преди началото му. Забавянето в такива случаи може да доведе до неприятни последствия. Обърнете специално внимание на външния си вид: хората, които са облечени небрежно в съдебната зала, често са негативно третирани и дори могат да ги коментират.

2. Не се възмущавайте, ако трябва да чакате дълго време, преди да бъдете поканени в съдебната зала. Опитайте се да се успокоите, да направите нещо, да настроите позитивно. Не излизайте дълго от съдебната зала, без да се налага да не пропускате момента, в който сте поканени да влезете.

3. Обжалването пред съдията трябва задължително да започва с думите "Уважаеми г-н г-жо съдия". Говорейки, също така е позволено да се каже „Ваша чест“. Всяко четене и обяснение трябва да се дава само докато стоите. Има обаче изключения от това правило. Те могат да се отнасят до тежко болен, възрастен, инвалид и т.н. и изискват специално разрешение от председателстващия. Виканията и коментарите от сайта са строго забранени.

4. Не се обръщайте без причина към съдията с ненужни въпроси. Те могат да бъдат зададени само на участниците в процеса и на представителите. Забранява се прекъсване на ищеца, ответника, свидетелите и др. по време на речи, дори и ако сте сигурни, че те лъжат или ви обиждат. Вие ще можете да изразите всичките си претенции по-късно, освен това, само с разрешение на съдията.

6. Дръжте се правилно. Забранено е да се говори по телефона, да се четат книги, вестници и списания, да се говори шумно, да се яде и т.н. в съдебната зала. Дайте всички обяснения по учтив начин, не викайте, не обиждайте други хора и не използвайте ругатни. Избликът, скандалите и още повече опити да се удари някой в съдебната зала може да свърши много зле.

7. Създайте си първата идея за характеристиките на процеса. Тези, които участват в съдебното заседание. В процеса участват ответника, ищеца, свидетелите по делото, трети лица и др. В зависимост от категорията на случая, който трябва да бъде разгледан, процесът може да бъде граждански или наказателен. Всички страни в процеса имат специфични задължения и права, но има и универсални правила за поведение, които трябва да следват всички участници в съда, независимо от техния статут в даден случай.

8. Отнасяйте се към съда и неговите служители с уважение и почит, но без страх. Често е необходимо да се наблюдават граждани, които предпазливо влизат в съда, като вярват, че тук не могат да очакват нищо добро. Но всеки съд е просто държавна институция, която е призвана да взема справедливи решения по наказателни и граждански дела, като взема предвид изискванията на закона.

9. Подгответе се добре за съдебното дело. Преди да започнете процеса, трябва да знаете точно за каква цел  сте в съда. Определете за себе си какви обяснения ще дадете в съда, за какво ще говорите. Препоръчва се преди заседанието да се разгледат писмени документи, отнасящи се до случая и да бъде обсъдено с адвоката.

10. Бъдете точни. Елате в съда навреме. Призовка винаги съдържа точно указание за времето и мястото, където се провеждат съдебните заседания. Ако закъсняваш за среща, то става ясно, че не се отнасяш с много с уважение. Същото е и в съда. В случай на закъснение или отсъствие по уважителна причина, предоставете на съдията чрез адвоката документални доказателства, че причината е значителна.

11. Строго спазвайте етичните стандарти в съдебното заседание. Процесът на провеждане на изслушвания по случая е ясно регламентиран. Не можете да ставате и да напускате стаята, когато го искате. Необходимо е да проявите търпение и уважение и да изключите от поведението си викане от място, кавги с друга страна или някакъв изблик на нерви. Тези и други прояви на неуважение към съда включват отговорност, предвидена от закона, и включително налагането на глоба или отстраняване от съдебната зала.

12. Когато отговаряте на въпроси в съдебно заседание, бъдете точни и сдържани. Опитайте се да не избягате от темата. Това ще позволи на съдията да разбере особеностите на ситуацията и да реши справедливо съдебния процес. Бъдете умерени, предайте на съда само фактите, които разделят вашите от чуждите мнения. Ако сте свидетел в случай, винаги помнете, че сте отговорни за даване на неверни показания в съда.

bottom of page